رایزنی برای حل مشکل وثیقه‌های بانکی گلخانه داران

بیرجند- مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور با اشاره به مشکلات گلخانه‌داران در دریافت وام گفت: رایزنی‌هایی صورت گرفته تا سازه‌های گلخانه‌ای و اسناد روستایی نیز به عنوان وثیقه پذیرفته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد بلاغی ظهر یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تنها راه نجات منابع آبی و زیرزمینی کشور در حوزه کشاورزی گسترش و ترویج کشت گلخانه‌ای است.

مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور بیان‌کرد: در حال حاضر حدود ۱۷-۱۸ هزار هکتار گلخانه فعال در کشور وجود دارد که برای افق ۱۴۰۴ دو برابر این ظرفیت برنامه‌ریزی شده است.

بلاغی با اشاره به چشم‌انداز تدوین شده برای خراسان‌جنوبی در حوزه نهضت گلخانه‌ای ادامه‌داد: برای رسیدن به این چشم‌انداز باید زیر ساخت‌های خوب، سنجیده و حساب شده داشته باشیم تا در بطن کار با مشکل مواجه نشویم.

وی با بیان اینکه شهرک‌های گلخانه‌ای خراسان‌جنوبی باید به‌روزرسانی شوند، افزود: برای موفقیت در زمینه نهضت گلخانه‌ای در خراسان‌جنوبی باید بین تولیدکنندگان و گلخانه‌داران استان هم افزایی بیشتری به وجود آید.

مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور گفت: هدف اصلی و نهایی در خراسان‌جنوبی تشکیل زنجیره ارزشی تولید محصولات گلخانه‌ای است.

بلاغی اظهار کرد: در زنجیره ارزشی نهضت گلخانه‌ای که دارای پنج حلقه است کلیه امورات مربوط به گلخانه از جذب متقاضی و سرمایه‌گذار تا صادرات محصولات با یک برنامه دقیق و مدون پیگیری می‌شود.

وی بیان‌کرد: امروزه در حوزه تولید، توسعه و کشت محصولات گلخانه‌ای باید سفارش بازار هدف را مدنظر قرار دهیم.

مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور گفت: اگر می‌خواهیم در تولید محصولات گلخانه‌ای با مشکل رو به رو نشویم باید بر اساس نیاز و سفارش بازار هدف برنامه‌ریزی کنیم که نکته بسیار مهمی در مقوله بازاریابی است.

بلاغی با تأکید بر اینکه ایده ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای ایده‌ای بسیار مطلوب است، ادامه‌داد: در این ایده هم دولت و تولیدکنندگان هزینه کمتری خواهند پرداخت و خدمت‌رسانی مطلوب‌تری نیز صورت خواهد گرفت.

وی افزود: ما می‌خواهیم بر اساس سفارش‌های صادراتی تولید محصولات گلخانه‌ای را در خراسان‌جنوبی آغاز کنیم و در این راستا آموزش برای تولید محصولات صادراتی را نیز در استان خواهیم داشت.

مدیرعامل اتحادیه گلخانه‌داران کشور گفت: اگر در روستاهایی زیرساخت‌های چون آب، برق و به ویژه گاز وجود داشته باشد، می‌توانیم روستاهای گلخانه‌ای را نیز داشته باشیم.

بلاغی با اشاره به مشکلات گلخانه‌داران در دریافت وام از بانک‌ها یادآور شد: در زمینه مشکل وثیقه برای دریافت وام رایزنی‌هایی صورت گرفته است و اکنون حتی سازه‌های گلخانه‌ای و اسناد روستایی نیز به عنوان وثیقه پذیرفته می‌شود.

کد خبر ۵۰۲۲۷۰۳