به گزارش ایلنا حسین پژمان  در جمع خبرنگاران انتقال کشت‌های سبزی و صیفی فضای باز به محیط‌های کنترل شده  عنوان کرد: بیشترین سطح توسعه گلخانه به فارس دادند که ۷ هزار هکتار تا سال ۱۴۰۴  است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه حجم صادرات تولیدات گلخانه‌ای باید ۱۴ میلیارد تومان باشد؛ تصریح کرد:  بر اساس سهم ۱۵ درصدی فارس در تولیدات گلخانه‌ای  به همین میزان در صادرات سهم خواهیم داشت.

پژمان با بیان اینکه درحال حاضر ۵۶۸ هکتار سطح گلخانه‌ای استان فارس است؛ عنوان کرد: طی چند سال گذشته روند توسعه‌ای در ایجاد گلخانه داشته‌ایم.

وی ادامه داد: از  سال ۹۴ تا ۹۸ از ۵۸ هکتار گلخانه در استان به ۵۶۸ هکتار رسیده است.

پژمان افزود:  توانمند سازی روستاهای گلخانه‌ای  و گلخانه‌های کوچک مقیاس زیر ۳۰۰ متر در سطح روستاهای استان  مد نظر است.

غلامرضا تقوی  در ادامه انتقال کشت‌های سبزی و صیفی فضای باز به محیط‌های کنترل شده  اظهار کرد:  بنا است با این رویکرد ۱۱ هزار مترمکعب ذخیره و صرفه جویی داشته باشیم که از این رو ضروری است بحث انتقال کشت را داشته باشیم.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گل و گیاه و قارچ‌های زینتی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی فارس با اشاره به توسعه گلخانه و هدفمند کردن جریان گلخانه‌ها تحت عنوان انتقال کشت سبزی و صیفی خاطرنشان کرد: در سال ۹۸ بیش از ۵ هزار و۸۰۰ برنامه توسعه گلخانه مدنظر است و موظف هستیم انتقال کشت داشته باشیم.

وی با بیان اینکه فارس یکی از استان‌هایی است که ۳۲۵ هکتار انتقال کشت را دارد ابراز کرد: این سطح سطح قابل توجهی  است که باید انتقال کشت بدهیم.

تقوی با اشاره اینکه حمایت دولت و تسهیلات بانکی در انتقال کشت مد نظر است؛ عنوان کرد: اولویت پرداخت تسهیلات، کاهش فرایند صدور مجوزها و بسیاری از موانع درحال برطرف شدن است.

وی افزود: متقاضیان انتقال کشت در اولویت هستند و در انتقال دانش کشاورزی به صورت رایگان‌ مشاوره‌هایی برای تولید کنندگان داریم .

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌های  معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: تا پایان آبان ماه کشاورزان برای ارائه تقاضا انتقال کشت مراجعه تا از حمایت‌ها و تسهیلات استفاده کنند.

تقوی با اشاره به تدوین برنامه تولید برای صادرات گفت: سال گذشته بیش از ۳۵ میلیون دلار صادرات داشتیم و پیش بینی می شود که با مشکلات حوزه تحریم ۲ تا ۲.۵ برابر رشد صادرات داشته باشیم‌.

وی افزود:۸۳ درصد از سطح و تولیدات گلخانه‌ای در حوزه سبزی و صیفی است  که ۷۵ درصد خیار، ۱۵ درصد گوجه، ۸ درصد فلفل و مابقی محصولات دیگر است.

نیاز به بازسازی ۱۲۰ گلخانه در فارس

همچنین مجید رضا پاکاری؛  مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: طرح ساماندهی گلخانه‌ها در  ۱۲۰ هکتار گلخانه بالای ۱۰ سال ساخت است که  نیاز به بازسازی دارند.

 به گفته پاکاری بر اساس برنامه ۱۴۰۴ در سال ۹۸ ؛۳۵ هکتار گلخانه در فارس نیاز به بازسازی دارد.

وی افزود: در طرح ساماندهی گلخانه‌های غیر فعال امسال ۱۲ هکتار گلخانه به چرخه تولید بازگشتند.

کد خبر: ۷۸۳۴۹۷