کشت گلخانه‌ای میوه استوایی پاپایا برای اولین بار در خوزستان

مدیر اداره جهاد کشاورزی باغملک گفت: برای اولین بار در  خوزستان چند رقم پاپایا یا خربزه درختی به صورت آزمایشی در سطح ۳ هزار متربع در این شهرستان کشت شد.

یوسف پیش بین مدیر اداره جهاد کشاورزی باغملک در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز،  گفت: برای اولین بار در خوزستان چند رقم پاپایا یا خربزه درختی به صورت آزمایشی در سطح ۳ هزار متربع در این شهرستان کشت شد که می‌تواند تحولی در الگوی کشت کشاورزی و محصولات گلخانه‌ای ایجاد کند.

او افزود: پاپایا دارای یک ساقه به ارتفاع ۴ تا ۱۰ متر و برگ‌هایی به ابعاد ۵۰ تا ۷۰ سانتیمتر که میوه آن ۱۵ تا ۴۵ سانتیمتر طول و قطر آن ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر است و  هر درخت پاپایا به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم محصول می‌دهد و متوسط عملکرد آن در طول دوره حدود ۸۰ تن در هکتار است.

پیش بین در ادامه بیان کرد: وبا توجه به قیمت این میوه استوایی که بین ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان است، توسعه کشت گلخانه‌ای آن در منطقه از نظر اقتصادی توجیه پذیر بوده و از آن جا که کشت و تولید میوه پاپایا ساده است و نیاز به تخصص خاصی نیز ندارد و بازدهی اقتصادی بالایی دارد می‌تواند جایگزین مناسبی برای محصولاتی که نیاز آبی بالایی دارند بویژه در مناطق گرمسیری باشد.

پاپایا یکی از میوه‌های استوایی و بومی مناطق حاره‌ای آمریکا و مکزیک است و در کشور‌های هند، آفریقای جنوبی، سری لانکا و فیلیپین هم پرورش داده می‌شود. کاشت میوه پاپایا در ایران برای اولین بار در شهر یزد انجام شده است و به عنوان میوه وارداتی نیز در کشور به فروش می‌رسد. این میوه با نام علمی «کاریکا پاپایا» (Carica papaya) در خانواده «خربزه‌درختیان» (Caricaceae) قرار دارد.

کد خبر: ۷۶۸۳۰۲۱