راه‌اندازی بزرگترین مجموعه تولید نشاء پیوندی در ساوجبلاغ

اولین مجموعه تولیدکننده نشاء پیوندی صیفی‌جات در ایران، با هدف تامین و توزیع انواع نشاء پیوندی صیفی‌جات در روستای اغلان تپه بخش چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ راه اندازی شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز البرز، مدیر تولید شرکت بهره بردار نشاء پیوندی گفت: کشت نشاء پیوندی راهکار جدید برای کاشت محصولات پرآب بر از گروه صیفی‌جات است.

ونداد کریمی گفت: برای اولین بار در ایران نشاء هندوانه را بر روی پایه کدو پیوند زده‌ایم.

وی با اشاره به در خطر بودن کشت برخی از صیفی‌جات پرآب بر مانند هندوانه افزود: با توجه به اینکه آلایندگی های زمین بر ریشه کدو تاثیر ندارد، وقتی هندوانه را به آن پیوند می زنیم با توجه به مقاومت ریشه کدو قارچ کش‌ها و سموم را حذف می کنیم و راندمان دو و نیم برابری به دنبال خواهد داشت و میزان مصرف آب را تا حدود ۵۵ درصد کاهش می‌دهد.

کریمی در مورد میزان بهره‌وری این کشت گفت: در کشت هر هکتار هندوانه به طور معمول می‌توان ۷۰ تن محصول برداشت کرد اما در این روش می‌توان تا ۱۴۸تن محصول برداشت کرد.

وی گفت: این مجموعه در حال حاضر پنج هزار مترمربع  مساحت دارد و در تلاش هستیم تا در طرح توسعه، این گلخانه را به  ۱۴ هزار مترمربع را افزایش دهیم.

مدیر تولید این مجموعه در ارتباط با اشتغال زایی این روش کشت گفت: در حال حاضر ۷۵ نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند اما پیش بینی می‌شود در طرح توسعه این میزان به ۲۵۰ نفر افزایش یابد.

کریمی گفت:پیش از این قیمت نشاء ۸ هزار و ۵۰۰ ریال بود اما بعد از نوسانات ارزی و به دلیل خارجی بودن بذر، قیمت آن به  ۱۴ هزار ریال افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل این مجموعه نیز گفت: این گلخانه اولین گلخانه‌‌ی منحصر به فرد در سطح کشور است که با عنوان نشاء پیوندی آغاز به کار کرده و امسال سال چهارم تولید نشاء پیوندی این مجموعه است و سالیانه حدود ۴ میلیون نشاء پیوندی تولید و به کشاورزان کل کشور هم در جنوب هم در استان‌های مرکزی و هم در استان های شمالی در فصول مختلف توزیع می‌شود.

خیری با اشاره به مزایای نشاء پیوندی گفت: در این روش با توجه به کاهش مصرف آب بین ۵۰ تا ۶۰ درصد، بی نیاز شدن محصول از سموم کشاورزی و امکان کشت در زمین های آلوده می توان بازده کشت را تا میزان قابل توجهی افزایش داد.

وی از مسئولان و وزیر جهاد کشاورزی خواست: از کسانی که در بخش تولید کشاورزی فعالیت می‌کنند حمایت کنند چرا که نشاء پیوندی صرف نظر از بارندگی امسال، با توجه به اینکه کشور با خشکسالی عظیمی مواجه بوده است، می‌تواند تنها راه نجات استراتژیک کشاورزی باشد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ گفت: شهرستان ساوجبلاغ بیش از ۱۴۰ هکتار گلخانه دارد که انواع محصولات سبزی و صیفی و توت فرنگی و گل و گیاه زینتی و نشاء پیوندی و نشاء مکانیزه در آنها تولید می‌شود.

محمدرضا میرزائی گفت: در راستای اهتمام بخشی شعار سال، یعنی رونق تولید و اقتصاد مقاومتی به دنبال آن هستیم که به منظور کاهش مصرف آب و کنترل بیماری‌ها، علف هرز و افزایش تولید در واحد سطح و کیفی کردن محصول، محصولات را در تمام فصول سال  بجای فضای باز در محیط های کنترل شده تولید کنیم.

کد خبر: ۲۳۹۹۹۳۴