مجوز ۶ شهرک گلخانه‌ای با اشتغال ۵۰۰ نفر در یزد صادر شد

یزد – ایرنا – مدیر شرکت شهرک‌های سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: در سال ۱۳۹۷ به دلیل محدویت منابع آبی و با توجه به میزان ارزش افزوده در بخش فروش محصول ، مجوز ساخت ۶ شهرک گلخانه ای با اشتغال زایی ۵۰۰ نفر در شهرستان های ابرکوه و خاتم برای بخش خصوصی صادر شد.

محمدحسین ملانوری روز چهارشنبه در بازدید از مجتمع گلخانه‌ای ابرکوه به خبرنگار ایرنا افزود: عملیات اجرایی این مجتمع ها تا پایان فصل بهار سال ۱۳۹۸ آغاز می شود.
وی اظهار داشت: پارسال ۵۱ میلیارد ریال وام برای احداث گلخانه‌ به سه متقاضی در شهرک گلخانه‌ای بهشت ارنان مهریز پرداخت شد و با این میزان وام زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حدود ۱۰۰ نفر از افراد جویای کار فراهم‌ شد.
این مسئول ادامه داد: با پرداخت این مبلغ کشت محصول در ۷٫۵ هکتار اراضی اجرا شد که حدود ۵٫۵ هکتار آن به مرحله تولید و بهره‌برداری رسید.
ملانوری محصول گلخانه‌ای این شهرک را خیار سبز، گوجه ‌فرنگی ، فلفل ، بادمجان ، انواع سبزی‌ها، صیفی و گل رز ذکر کرد و اظهار داشت: برای کشت محصول در ۴۲ هکتار برای ۹ سرمایه‌گذار، ۷۲۰ میلیارد ریال تسهیلات مصوب شد که با اجرا و بهره‌برداری از این طرح‌ها زمینه اشتغال حدود ۵۰۰ نفر دیگر فراهم می شود.
مدیر شهرک‌های کشاورزی یزد در ادامه با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۴ فعالیت این شرکت آغاز شد، خاطرنشان کرد: در این مدت مجوز هفت واحد گلخانه‌ ‌در شهرک‌های دولتی به مساحت ۱۲ هکتار و ۶ مجوز در شهرک‌های خصوصی به مساحت ۴۲ هکتار در استان صادر شد.
وی بیان کرد: مجوزهایی که برای بخش دولتی صادر می‌شود، شامل مجتمع‌های گلخانه‌ای است که دارای زیرساخت‌های لازم از جمله زمین، آب ، برق ، گاز ، راه ارتباطی و … است .
ملانوری بابیان اینکه ۸۰ درصد شهرک‌های کشاورزی استان در خاتم قرار دارد، تصریح کرد: تاکنون ۲۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته‌های کشاورزی برای سرمایه‌گذاری در شهرک گلخانه‌ای اعلام آمادگی کردند.
مدیر شهرک‌های کشاورزی یزد یادآور شد: ۴۱ واحد گلخانه‌ای در استان به مساحت ۴۵ هکتار در مجتمع‌های گلخانه‌ای در مروست و چاهک خاتم قابل‌ واگذاری است .
این مسئول حوزه کشاورزی خاطرنشان کرد: اخذ مجوز گلخانه از طریق شهرک‌های کشاورزی بسیار کم‌هزینه تر و همچنین سریع تر انجام می‌شود، سطح مفید شهرک‌ها باید حداقل پنج هکتار باشد .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد هم چندی قبل در بازدید از یک واحد گلخانه‌ای در ابرکوه به ایرنا گفته بود: هزار و ۶۹۰ هکتار اراضی استان به محصول گلخانه‌ای اختصاص دارد که از این میزان سطح کشت پارسال ۴۸۵ هزار تن محصول تولید ‌شد .
سید جمال سجادی پور، همچنین بابیان اینکه ۲۲ درصد خیار سبز گلخانه‌ای کشور در استان تولید می‌شود، تصریح کرد: سالانه ۴۲۰ هزار تن محصول گلخانه‏‏ای به بازارهای روسیه و عراق و حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود .
وی بابیان اینکه یزد از لحاظ تولید محصول گلخانه‌ای مقام دوم کشور را دارد، اظهار کرد: کشت گیاهان گلخانه‌ای با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و کمبود منابع آبی از لحاظ اقتصادی مقرون ‌به‌صرفه است .
سجادی پور افزود: مصرف آب برای کاشت محصولات گلخانه‌ای نسبت به کاشت در فضای باز ۱۰برابر کاهش دارد و علاوه بر آن اشتغال را به ۱۰برابر افزایش می‌دهد.
۳۵ درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی ، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار در ۱۵ هزار هکتار باغ‌ها و اراضی زراعی ابرکوه و با استفاده از ۱۴۰ میلیون مترمکعب منابع آبی که ظرف ۱۰ ماه از ۶۶۲ حلقه چاه‌ و ۱۱ رشته قنات استحصال می شود، فعالیت دارند.
سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان به دست می آید.
مرکز شهرستان ۵۳ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
زمین‌های قابل‌کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی ، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، ۱۱۶ هزار هکتار آن کشت می‌شود و از این میزان ۶۹ درصد مربوط به باغ‌ها و ۳۱ درصد مربوط به زمین‌های زراعی است.

کد خبر: